امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دیاگ چیست؟

 

واژه ی دیاگ از کلمه ی انگلیسی Diagnostic به معنی تشخیص گرفته شده است. در ایران به دستگاه عیب یاب خودرو اصطلاحا دیاگ گفته می شود.

با وجود آلایندگی خودروهای سوخت فسیلی , شرکت های خودروسازی اقدام به تولید خودروهای هوشمند کردند. درموتور  این خودروها حافظه ی موقتی به نام  ECU  وجود  دارد که به هنگام بروز خطا در قطعات موتور کد خطا در حافظه ثبت می شود. با روشن شدن چراغی که معمولا در پشت آمپر قرار دارد و چراغ خطا یا چک نامیده می شود این خطا اعلام می گردد.

با استفاده از دیاگ این کد شناسایی می شود و خطای ایجاد شده اصلاح می گردد یا در صورت نیاز قطعه ی مورد نظر تعویض می شود. به این ترتیب وضعیت خودرو به حالت اولیه باز می گردد.

امروزه اکثر سیستم های خودرو به صورت هوشمند طراحی می شوند که برای عیب یابی آنها نیز نیاز به دستگاه عیب یاب یا دیاگ است.

 

نحوه کارکردن با دستگاه دیاگ

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم با به وجود آمدن قطعات هوشمند برای تعمیرات نیز به دستگاه های هوشمند نیاز است. البته این مطلب به آن معنا نیست که کار عیب یابی و تعمیر قطعه را دستگاه هوشمند به تنهایی انجام می دهد, بلکه منظور این است برای دقت و سرعت بیشتر تعمیرکار دستگاه هایی طراحی شده اند که شامل انواع ولتمتر , اسیلوسکوپ و سایر دستگاه های ویژه ی مدارهای الکترونیکی می باشند و می توانند خطاهای اعلام شده در موتورهای خودرو را شناسایی کنند.  دستگاه دیاگ یا دستگاه عیب یاب با کامپیوتر خودرو ارتباط دیجیتالی برقرار  و عمدتا دو نوع کد از آن دریافت می کند:

کدهای عیب یابی انژکتور که در زمره ی نقص های الکترونیکی قرار می گیرند .*

کد های عملکردی موتور.*

گروه اول همان کد هایی هستند که در حافظه ی موتور ذخیره می گردند و بهدستگاه دیاگ انتقال داده می شود. تعمیرکار با مشاهده ی کد روی صفحه ی دیاگ متوجه می شود که کدام قطعه دچار نقص شده است. اما به یاد داشته باشید خطای اعلام شده توسط دیاگ نقص قطعه را به صورت صد در صد بیان نمی کند و این تعمیرکار است که باید تشخیص دهد مشکل از قطعه است یا موارد جانبی ازقبیل سنسور و کانکتور آن .

 در خودروهای دارای سیستم های هوشمند کانکتوری وجود دارد که در بعضی از آنها این کانکتور در قسمت زیر کاپوت (مانند سمند و پژو 405) و در بعضی درون اتاق زیر داشبورد قرار گرفته است. دستگاه عیب یاب باید ابتدا به این کانکتور متصل شود. سپس برای برقراری ارتباط با کامپیوتر های خودرو باید سوئیچ ماشین کاملا باز باشد, نیازی به روشن کردن موتور نیست اما حالت اکسسوری هم برای روشن کردن کامپیوتر ماشین کافی نیست. سپس در منوی دیاگ connect را بزنید,پس از برقراری ارتباط عیب یاب با کامپیوتر پیغامی دریافت خواهید کرد که نشان دهد ارتباط برقرار شده است.این پروسه ی برقراری ارتباط نباید بیشتر از 15 ثانیه طول بکشد چرا که نهایت زمان لازم 5 ثانیه می باشد. پس بعد از 15 ثانیه بدانید که جایی مشکل دارد.

پس از برقراری ارتباط نوبت به خواندن کد ها می رسد. در این مرحله باید هوشمندانه عمل کنید. در بیشتر موارد چند کد خطا همزمان نمایش داده می شود و شما باید آنها را به طور جامع در نظر بگیرید تا  متوجه مشکل عمده ی خودرو شوید. زیرا جدا در نظر گرفتن آنها ممکن است تنها هزینه ی زیادی را به گردنتان بیاندازد بدون آنکه مشکل اصلی خودرو برطرف شود. متاسفانه دستگاه های عیب یاب نمی توانند مشکلات مرکب را شناسایی کنند و در اینجا هنر تعمیرکار خبره در شناسایی نهایی عیب موتور تعیین کننده خواهد بود.

دستگاه دیاگ قادر است پارامتر های عملکردی موتور را نیز بخواند.این پارامترها عبارتند از سرعت موتور, میزان باز بودن دریچه ی هوا,آوانس جرقه, مقدار سوخت,دمای هوا و آب, لین یا ریچ بودن دود اگزوز,مقدار باز بودن استپر موتور و سایر موارد دیگر. با بررسی این پارامترها می توان کارکرد موتور را به صورت دقیق بررسی کرد. با در نظر گرفتن این پارامتر ها به همراه کدهای خطا به راحتی عیوب مکانیکی و الکترونیکی موتور تشخیص داده می شود. معمولا تعمیرکاران حرفه ای و با تجربه تنها با در نظر گرفتن پارامتر های عملکردی عیب خودرو را تشخیص می دهند و تنها برای چک کردن تعمیرات از کدهای خطا استفاده می کنند. البته ناگفته نماند معمولا عیوب خودروها منشاء مکانیکی دارد و با دستگاه دیاگ قابل تشخیص نیستند اما  استفاده از پارامترهای عملکردی در تشخیص صحیح عیوب بسیار موثر است.

 

 انواع دیاگ

همانطور که قطعات خودروها با هم متفاوت هستند برای عیب یابی آنها نیز به انواع مختلف دیاگ نیاز است. البته در مجموع کارایی همه ی آنهای مانند یکدیگر می باشد , به این ترتیب که کد خطا راشناسایی می کنند. تفاوت های آنها در نرم افزار است . یعنی کد های مربوط به هر دستگاه با دیگری متفاوت است. بنا براین هر کارخانه ی تولید کننده موظف است متناسب با خودروی تولیدی خود دستگاه دیاگ آن را نیز تولید کند و در اختیار نمایندگی ها و مراکز تعمیرگاهی خود قرار دهد. البته بعضی از دیاگ ها قابلیت استفاده برای چند مدل خودرو را دارند در صورتی که عیب یاب هایی هستند که تنها برای یک نوع موتور طراحی شده اند. آنهایی که به صورت پیشرفته تر طراحی شده اند قابلیت ارتقای برنامه به ورژن جدید را دارند. ناگفته نماند که برای استفاده از دیاگ باید توجه داشته باشید که در منوی انتخاب خودرو  باید نوع خودرو را درست وارد کنید در غیر این صورت ممکن است کد نشان داده شده مربوط به دستگاه دیگری باشد. حتی در مواردی تیپ های مختلف یک مدل خودرو با یکدیگر در کدهای قطعات تفاوت دارند که توجه به این مطلب نیز حائز اهمیت است.

در هر دو حالت قدم اول برای انتخاب دستگاه دیاگ مناسب , شناسایی نوع خودرو و نوع کامپیوتر آن است. به این ترتیب بسته به نیاز شما و  نوع خودرویی که با آن سرو کار دارید به راحتی می توانید نمونه ی دیاگ مورد نظر خود را تهیه کنید.

درباره ما

آدرس دفتر: تبریزخیابان 22 بهمن -بعد از بیمارستان شرکت نفت  پلاک 6

ساختمان افرا -طبقه اول واحد 2

بابک همت زاده خیابانی

تلفن :04134427484  کدپستی:84833-51738 

 

نماد اعتماد

آمار بازدید

امروز39
دیروز237
این هفته1270
مجموع543972

  • آی پی بازدید کننده 3.214.224.207
  • مرورگر بازدید کننده unknown
  • Browser Version: unknown

افراد آنلاین

3
Online